Evolve Dance Center Concert 

Photo Days and Kickoff

Friday, June 7th

4:30pm- 4:45pm- Cheryl - Acro 1 (Ages 5 – 7) Monday 4:30pm

“Circus Circus”

Gemma Grigsby, Jimena Ibarra, Isabelle Lai, Adrianna Mitchell, Serenity Moody, Lilly Silverman, Hadley Van Wingerden (7)

 

4:45pm- 5:00pm- Cheryl - Acro 2/3 (Ages 7 – 9) Monday 7pm

“Totem”

Paige Blondell, Rachel Craven, Izzy Denardo, Brianna Endres, Juelyssa Guatemala, Ainslee Luccketta, Mila Maccanello, Sloan McGuire (8)

 

5:00pm- 5:10pm- Cheryl - Acro 2 (Ages 5 – 7) Tuesday 5pm

“Mystere”

Iliana Anica, Sienna Hoover, Mariabelen Salido, Addilynn Sullivan, Bellamy Wills (5)

 

5:10pm- 5:30pm- Cheryl - Tumble Tots Tuesday 6pm

“Bellhop Boogie”

Jayden Derleth, Zianna Furness, Brooklyn Kopecky, Chloe Liao, Jai Mahendernath, Shyla Mahendernath, Ezabella Martinez-Dugger, Melina Perez, Yanira Perez, Isabella Salido (10)

 

5:30pm- 5:45pm- Cheryl - Jazz 2/3 (Ages 10+) Tuesday 7pm

“Wanna Be Startin’ Something”

Brianna Endres, Mandy He, Sienna Kline, Ashlee Kodya, Angelina Lavecchia, Angelina Rivera, Lucia Vece (7)

 

5:45pm- 6:00pm- Cheryl - Acro 1/ 2 (Ages 8+) Wednesday 4pm

“Pokinoi”

Gianelle Anica, Lita Baynard, Viktoria Benova, Frankiann Bompartito, Taylor Eidukot, Ella Jennings, Kamryn Medeiros, Jaidelyn Wiseman (8)

 

 

6:00pm- 6:15pm- Cheryl - Tumble Tots (Pre Mini Invite) Wednesday 5pm

“Bellhop Boogie”

Isabella Cernuto, Ceryce Tera Franco, Brynlee Harter, Cora Jenkins, Sierra Malan, Amira Salsaa, Lilly Silverman, Hadley Van Wingerden (8)

 

6:15pm- 6:35pm- Cheryl - Contemporary 3 (Ages 8 – 11) Wednesday 7pm

“Ashes”

Hailie Crain, Redle Elder, Arieyani – Brooke Fagaragan, Carrie Anne Gregory, Christina Gregory, Jacqueline Ivie, Emma Johnson, Olivia Khemvisay, Trace Mahlum, Brooklen Onstott, Melanie Radan, Aralynn Rivera, Rianna Rivera, Ava Vece, Lucia Vece, Frankie Velarde (16)

 

6:35pm- 6:50pm- Cheryl - Lyrical 1/ 2 (Ages 7 – 9) Thursday 5pm

“Here Comes the Sun”

Paige Blondell, Rachel Craven, Lilly Davis, Izzy Denardo, Juelyssa Guatemala, Ainslee Luccketta, Bellalina Young (7)

 

6:50pm- 7:10pm- Cheryl - Contemporary 3 (Ages 12+)

“10/1/17”

Megan Boone, Janelle Clayton, Emily D’Amelio, Lauren Larocco, Leah Larocco, Trace Mahlum, Danika Molina, Rylee Mulligan, Arianna O’Shields, Alysa Owen, Jayde Spiegel (11)

 

7:10pm- 7:25pm- Cheryl - Acro 3 (Ages 9+) Friday 4pm

“Egypte”

Emma Johnson, Olivia Khemvisay, Ashlee Kodya, Angelina Lavecchia, Khrystynna Lowery, Acelynn Martinez – Gomez, Brooklen Onstott, Melanie Radan (8)

 

7:25pm- 7:40pm- Jacky - Ballet Teen Invite Monday 7pm

“Fly Me To The Moon”

Megan Boone, Janelle Clayton, Emily D’Amelio, Emma Johnson, Lauren Larocco, Leah Larocco, Trace Mahlum, Danika Molina, Arianna O’Shields, Alysa Owen, Jayde Spiegel, Evelyn Stockmann (12)

 

7:40pm- 7:55pm- Jacky - Ballet Jr Invite Thursday 6:30pm

“Shut Up and Dance”

Redle Elder, Brianna Endres, Arieyani – Brooke Fagaragan, Carrie Anne Gregory, Christina Gregory, Jacqueline Ivie, Emma Johnson, Olivia Khemvisay, Ashlee Kodya, Makayla Lambert, Brooklen Onstott, Melanie Radan, Lucia Vece, Frankie Velarde, Hailie Crain, Rianna Rivera, Aralynn Rivera, Kaya Holland (18)

 

7:55pm- 8:10pm- Jacky - Pointe 2/3 Monday 8:30pm

“In My Life”

Megan Boone, Janelle Clayton, Emma Johnson, Danika Molina, Alysa Owen, Evelyn Stockmann, Arianna O’Shields (7)

 

Saturday, June 8th

8:20am- 8:30am- How Does a Moment Last Forever – Mini Lyrical Project – Meghan

8:30am- 8:40am- Lemonade – Petite Jazz PreProject – Cheryl 

8:40am- 9:00am- Beach Babes – Mini Jazz Project – Meghan/Cheryl

9:00am- 9:15am- Katy - Ballet 1/ 2 (Ages 12+) Tuesday 7pm

“Rescue”

Mia Baca, Lita Baynard, Juliana Borruso, Acelynn Martinez – Gomez, Rylee Mulligan, Dolce Ybarra, Briana Garcia (7)

 

9:15am- 9:30am- Katy - Tap N Hop Wednesday 4pm

“Benny and the Jets”

Isabella Cernuto, Kenzie Clifford, Liam Craven, Maya Komlatse, Ava Roberts (5)

 

9:30am- 9:40am- Katy - Jazz 1/ 2 (Ages 12+) Tuesday 8pm

“Ay Carumba”

Mia Baca, Lita Baynard, Briana Garcia, Acelynn Martinez – Gomez, Sienna Nepa (5)

 

9:40am- 9:55am- Katy - Tumble Tots Thursday 4:30pm

“Power of the Magic”

Janelle Armstrong, Kaedee Del Rosario, Zianna Furness, Milauna Ligotti, Raegan Ortiz, Presley Tobler, Scarlet Tobler, Emma Van Dewater (8)

 

9:55am- 10:10am- Katy - Tap 1/ 2 (Ages 5 – 7) Thursday 5:30pm

“Teach Me How to Shimmy”

Iliana Anica, Liam Craven, Sienna Hoover, Samantha Mallari, Addilynn Sullivan, BellamyWills (6)

 

10:10am- 10:30am- Katy - Hip Hop 1 (Ages 6 – 8) Friday 5pm

“Pretty Young Thing”

Ilianna Anica, Averie Bustos, Gemma Grigsby, Mason Hurtado, Miya Izumi, Alina Jennings, Emma McEvoy, Aiyana McMillian, Emily Perez, Zaniyah Revote, Yuri Sy, Kayla Vallesteros, Sydney Watkins (13)

 

10:30am- 10:45am- Lizzy - Jazz 1 (Ages 8 – 11) Friday 5pm

“Devil in Disguise”

Viktoria Benova, Gabriella Gennardo, Magnolia Johnson, Kaia Moninger, Kennedy Nelson, Gianna Pellicione, Mackenzie Taylor (7)

 

10:45am- 11:00am- Lizzy - Musical Theater (Ages 8 – 11) Friday 6pm

“Jersey Boys”

Lita Baynard, Gabriella Gennardo, Magnolia Johnson, Kennedy Nelson, Gianna Pellicione, Ava Vece, Lucia Vece (7)

 

11:00am- 11:15am- Helen - Combo 1 Wednesday 10am

“Blue Suede Shoes”

Emery Ames, Camryn Davis, Adilee Diehl, Gia Fiore, Juliana Pohorsky, Alexa Sanders, Sutton Tiberti (7)

 

11:15am- 11:30am- Helen - Combo 2 Wednesday 11am

“Luck Be A Lady”

Kate Craven, Isabella Dedic, Jayden Derleth, Zianna Furness, Scarlett Garcia, Aiyanna Matinata, Emma Van Dewater, Stella Willardsen (8)

 

11:30am- 11:45am- Helen - Tumble Tots Thursday 11am

“Little More Conversation”

Kate Craven, Liam Davis, Blakely Felipe, Scarlett Garcia, Gia Mastromauro, Dallyn Schneider, Scarlett Schuldt (7)

 

11:45am- 12:05am- Helen - Combo 1/ 2 Saturday 10am

“This Joint is Jumpin’”

Avery Gudmundson, Halo Hullum, Meadow Markle, Khloe Pampinella, Peyton Romero, Presley Romero, Jade Shinn, Gracie Shitanishi, Mackenzie Tidwell (9)

 

12:05pm- 12:20pm- L’Jay - Hip Hop 1 (Ages 8+) Wednesday 4pm

“Fly Me to the Moon”

Mia Baca, Sara Chitescu, Cassandra Galvez, Acelynn Martinez – Gomez, Chloe Reahm (5)

 

12:20pm- 12:40pm- L’Jay - Hip Hop 2/3 (Ages 8 – 11) Wednesday 5pm

“Deva”

Viktoria Benova, Izzy Denardo, Redle Elder, Brianna Endres, Khrystynna Lowery, Allison Montejano, Aralynn Rivera, Rianna Rivera, Frankie Velarde (10)

 

12:40pm- 1:00pm- Alannah - Ballet 1 (Ages 5 – 7) Monday 5:30pm

“My Heart Will Go On”

Lulu Arcay, Lindsay Donsi, Solaige Gomez, Kaydence Guidice, Avery Gullixson, Gemma Grigsby, Claire King, Emma McEvoy, Aliyah Miech, Zailey Sacamos, Alexis Torres, Aurora Stockmann (12)

 

1:00pm- 1:20pm- Alannah - Jazz 1 (Ages 5 – 7) Monday 6:30pm

“My Kind of Girl”

Kennedy Chippewa, Kaydence Guidice, Francesca Gutierrez, Victoria Hristov, Natalie Maisuradze, Emma McEvoy, Aiyana McMillian, Serenity Moody, Savvi Mouzoon, Myllie Newton, Violet Strobo, Rosalee Vece (12)

 

1:20pm- 1:35pm- Alannah - Combo 1 Tuesday 4:30pm

“Toot Toot Tootsie Goodbye”

Kali Kaneshiro, Milauna Ligotti, Ezabella Martinez – Dugger, Lilah Lopez, Bella Park, Isabella Salido, Scarlett Schuldt (7)

 

1:35pm- 1:50pm- Alannah - Ballet Pre Mini Invite Tuesday 5:30pm

“Young at Heart”

Isabella Cernuto, Ceryce Franco, Brynlee Harter, Cora Jenkins, Sierra Malan, Amira Salsaa, Lilly Silverman, Hadley Van Wingerden (8)

 

1:50pm- 2:05pm- Alannah - Ballet 1/ 2 (Ages 8 – 11) Wednesday 6pm

“Danke Shoen”

Lydia Andraschko, Frankiann Bompartito, Julia Domingo, Iliana Perez, Jayla Ponson (5)

 

2:05pm- 2:20pm- Alannah - Contemporary 1/ 2 (Ages 9+) Wednesday 7pm

“Blackbird”

Mia Baca, Audrey Bennett, Julia Domingo, Brianna Endres, Sienna Kline, Ashlee Kodya, Angelina Lavecchia, Acelynn Martinez – Gomez, Adriana Sarai Ortiz, Alessandra Villa (10)

 

2:20pm- 2:30pm- Alannah - Ballet 1 (Ages 5 – 7) Friday 4pm

“Red Rose for a Blue Woman”

Ammon Glenn, Novalee Hacker, Mishty Hadlocon, Serenity Moody, Claire Mak (5)

 

2:30pm- 2:45pm- Alannah - Combo 1 Friday 5pm

“Twist and Shout”

Annabelle DeMille, Stella Dahlberg, Brooklynn Pasco, Harnoor Sidhu, Ariel Suprien, Sadie Zanello (6)

 

2:45pm- 3:00pm- Alannah - Jazz N Hop Saturday 10am

“Johnny B. Goode”

Avery Gullixson, Haylee Hatch, Mia Lazic, Havyn Lee, Gia Mastromauro, Aliyah Miech, Yoana Tsoneva, Kylie Woods (8)

 

3:00pm- 3:20pm- Alannah - Ballet 1 (Ages 5 – 7) Saturday 11am

“You I Love” 

Aubree Figueroa, Grace Fitzpatrick, Kate Fitzpatrick, Layla Fong, Paityn Jones, Emily Perez, Melina Perez, Yanira Perez, Ava Roberts, Kylee Torres (10)

 

3:20pm- 3:30pm- Alannah - Ballet 1 /2 (Ages 8+) Saturday 12pm

“Love is Blue”

Mia Baca, Audrey Bennett, Sienna Kline, Jillian Newcomer, Kennadi Wrobel, Adriana Sarai Ortiz (6)

 

3:30pm- 3:45pm- Julie/Morgan - Ballet 2/3 (Ages 6 – 8) Tuesday 5pm/Thursday 6pm

 “Can’t Help Falling in Love”

Gianelle Anica, Frankiann Bompartito, Leona Copeland, Chloe Cruz, Chihan Huang, Kamryn Medeiros, Madison Papazian, Mila Maccanello (8)

 

3:45pm- 3:55pm- Julie - Ballet 2/3 (Ages 8 – 11) Tuesday 6pm

“Bad Romance”

Olivia Khemvisay, Ashlee Kodya, Angelina Lavecchia, Kaia Moninger, Angelina Rivera (5)

 

3:55pm- 4:10pm- Julie - Combo 2 Saturday 10am

“Big Noise”

Kaylee Estacio, Olivia Jackson, Brooklyn Kopecky, Ava Lenihan, Hunter Mahiai, Shyla Mahendernath, Lyla Manalo, Isabella Pascual, Ellie Rich (9)

 

4:10pm- 4:20pm- Julie - Jazz 1 (Ages 6 – 8) Saturday 12pm

“Elvis”

Claire Beckman, Penelope Dickey, Morgan Kingsley, Vivia Sneek (4)

 

4:20pm- 4:35pm- Mike - Hip Hop 2/3 (Ages 10+) Tuesday 5pm

“Drop It”

Megan Boone, Arieyani – Brooke Fagaragan, Briana Garcia, Carrie Anne Gregory, Christina Gregory, Jacqueline Ivie, Trace Mahlum, Danika Molina, Rylee Mulligan, Brooklen Onstott, Alysa Owen, Melanie Radan, Jayde Spiegel, Kaila Trinh, Alessandra Villa (15)

 

4:35pm- 4:50pm- Mike - Hip Hop 2/3 (Ages 7 – 10) Tuesday 6pm

“Devastating Stereo”

Paige Blondell, Lilly Davis, Izzy Denardo, Juelyssa Guatemala, Ainslee Luccketta, Bellalina Young (6)

 

4:50pm- 5:05pm- Morgan - Ballet Petite Invite  Monday 4:30pm

“All I Ask of You”

Paige Blondell, Rachel Craven, Lilly Davis, Izzy Denardo, Juelyssa Guatemala, Ainslee Luccketta, Sloan McGuire, Bellalina Young (8)

 

5:05pm- 5:15pm- Morgan - Ballet Mini Invite  Wednesday 5pm

“Because You Loved Me”

Ilianna Anica, Sienna Hoover, Mariabelen Salido, Addilynn Sullivan, Brielle Whitney, Bellamy Wills (6)

 

5:15pm- 5:25pm- Nicole - Hip Hop 1/ 2 (Ages 5 – 7) Saturday 11am

“Cheerleader”

Alissa Rae Balsicas, Chloe Cruz, Mia Henry, Luxor Keyes, Sophia Maridon, Zoe Wong (6)

 

5:25pm- 5:40pm- Sam - Tap 3 (Ages 9 – 11) Tuesday 6pm

“Hex Suit”

Lita Baynard, Redle Elder, Arieyani – Brooke Fagaragan, Carrie Anne Gregory, Christina Gregory, Jacqueline Ivie, Melanie Radan, Kaila Trinh, Frankie Velarde (9)

 

5:40pm- 5:55pm- Sam - Tap 2/3 (Ages 7 – 9) Wednesday 5pm

“Hollaback Girl”

Gianelle Anica, Paige Blondell, Frankiann Bompartito, Rachel Craven, Lilly Davis, Juelyssa Guatemala, Ainslee Luccketta, Sloan McGuire, Kamryn Medeiros, Bellalina Young (10)

 

5:55pm- 6:10pm- Sam - Tap 1/ 2 (Ages 8+) Wednesday 6pm

“Face the Music and Dance”

Mia Baca, Lita Baynard, Eden Craven, Taylor Eidukot, Brianna Endres, Briana Garcia, Cindy He, Angelina Lavecchia, Acelynn Martinez – Gomez, Bianca Miller (10)

 

6:10pm- 6:20pm- Sam - Tap 2/3 (Ages 12+)

“Laura”

Megan Boone, Emily D’Amelio, Jacqueline Ivie, Lauren Larocco, Trace Mahlum, Danika Molina, Alysa Owen, Melanie Radan (8)

6:20pm- 6:40pm- Latin Fire

5 mins to change costumesJ

6:45pm- 6:50pm- Chain of Fools – Teen Jazz Project – Cheryl

6:50pm- 7:00pm- Undertow – Junior Lyrical Project – Meghan

7:00pm- 7:05pm- Humble – Teen Hip Hop Project – Mike

7:05pm- 7:10pm- Grow – Teen Contemporary PreProject – Alannah

7:10pm- 7:15pm- To Travel – Teen Contemporary Project – Cheryl

7:15pm- 7:20pm- Mix Tape – Teen Jazz PreProject – Cheryl

7:20pm- 7:25pm- Too Hot to Trot – Petite Tap Project – Justin/Katy

7:25pm- 7:30pm- Orchestrate – Junior Tap Project – Justin/Sam

7:30pm- 7:35pm- Que Sera Sera – Petite PreProject Lyrical – Julie

7:35p- 7:45pm- Sassy Soldiers – Petite Jazz Project – Meghan 

7:45pm- 7:50pm- Leave the Night On – Teen Contemporary Project – Kylie/Meghan

7:50pm- 7:55pm- Brave – Petite Lyrical Project – Meghan

7:55pm- 8:00pm- Don’t Stop Believing – Teen Tap Project – Justin/Sam

8:00pm- 8:10pm- Perm – Junior Jazz Project - Meghan

6070 S Rainbow Blvd.

Las Vegas, NV 89118 

Tel:(702)897-5095

info@evolvedancecenter.com

© Evolve Dance Center

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle